Yüzme Havuzları

Çalışma Alanlarımız

Yüzme Havuzları

Yüzme havuzları genel anlamda spor yapmak, dinlenmek ve eğlenmek amaçlarının sonucu olarak ortaya çıkmış tesislerdir. Bu amaçlar doğrultusunda farklı tasarımlarda meydana getirilen su kütleleri de diyebiliriz. Bu farklılıkları hizmet ettikleri amaçlara göre şöyle sıralayabiliriz.

 

 

 

 

     

Derin Havuzlar : 1,35m den daha derin yapılmış yüzme bilenler için düşünülmüş havuzlardır. Olimpik ve yarı olimpik havuz  tasarımları ile çeşitli yüzme sporlarına hizmet edilmektedir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sığ Havuzlar : Derinliği 0,6 m – 1,35 m arasında olan yüzmeyi bilmeyen veya az bilenler için tasarlanmış havuzlardır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 Derinliği Değişebilen Havuzlar :Derinliği tamamen ve kısmen ihtiyaca göre değiştirilen havuzlardır.

 

 

 

 

 

 

 

           

 

                                               Atlama Havuzları : Derinliği 3,40 m den fazla olan havuzlardır.  Kule Atlama,Tramplen Atlama sporları için derinlik bakımından kaçınılmaz olarak tercih edilmesi gereken havuz modelidir

 

 

 

 

 

 

 

 


Olimpik Yüzme Havuzu: Tam olimpik (uzun kulvar) olarak da adlandırılırlar. Uluslararası standartlar için Olipik Yüzme Havuzu ölçüleri; 25 metre en, 50 metre boy ve 2 metre (minimum) derinlik şeklindedir. Minimum 21mx50m boyutlarında olabilir. Her biri 2,5 metre genişliğinde 10 kulvara sahiptir. Yarışlar esnasında kenar dalgalanmalarının yarışçıları etkilememesi için ortadaki 8 kulvar kullanılır, ilk ve son kulvarlar kullanılmaz. Su sıcaklığı: 25 °C – 27 °C arasındadır.

 

Boy: 50 metre
Derinlik: 2 metre
Su sıcaklığı: 25 °C – 27 °C
Kulvar sayısı: 10